{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.181 visninger | Oprettet:

Nogen med erfaring om drægtige katte. {{forumTopicSubject}}

Hej smiley

Spurgte ellers til råds på KG - men første svar var fra en Kæ***** der åbenbart mente at hun skulle tage stilling til hvor vidt vi skulle have killingerne eller ej.

Så bare lidt for en god ordens skyld er jeg ikke interreseret i statistikker over hvor mange hjemløse katte der er i DK eller få af vide at vi bare skal få vores kat neutraliseret og fjernet killingerne samtidig ! smiley

Je opdagede igår hun er gravid - da jeg lukkede hende ind, så jeg pludselig en lille fin rund mave. smiley

Men ja, jeg aner ikke hvornår hun har parret sig.
Jeg kunne igår mærke små buler på hendes mave - jeg kunne ikke mærke de bevægede sig, men pludselig var de et andet sted på maven.

Nogen herinde der har erfaring med drægtige katte ? smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Sætte 2 lamper op 500 kr.
  • Fallen dryer blocking entrance into bathroom 2.000 kr.
  • Reparation af sage espessomaskine 1.000 kr.
  • Flydespartel 1.500 kr.
  • Montering af låge på intregreret opvaskemaskine / Siemens 1.540 kr.
  • Ukrudt fjernes 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Nogen med erfaring om drægtige katte.
  • #1   18. okt 2013 Hvad er du i tvivl om?:) min mor har et cattery så kan måske hjælpe

  • #2   18. okt 2013 Omg.
    Sikke en flok kællinger på KG smiley

    Jeg har ikke selv haft killinger - vi havde da jeg var barn - men det var jo min mor der stod for det dengang smiley

    Jeg er meget i tvivl om jeg bør holde hende inde ?
    Hun vil ud hele tiden - og jeg aner jo ikke hvornår hun skal føde.


  • #3   18. okt 2013 Har absolut ingen erfaring med kat, men her står der da en masse om det smiley

    http://www.norskeskovkatte.dk/opdraet2.htm


  • #4   18. okt 2013 Så vidt muligt skal hun holdes inde smiley hun kan gå i løb igen under graviditeten og faktisk blive drægtig igen. Så jeg vil emne du skal holde hende inde smiley du risikerer også at hvis han lader en han komme på så går hun tidligere i fødsel

  • #5   18. okt 2013 Jeg ville tage hende til dyrlægen på mandag, så han/hun kan fastslå hvor langt hun er henne. Og jeg ville helt klart holde hende inde - ellers risikerer du hun føder ude, og dine killinger bliver vildkatte (hvis de overhovedet overlever kulden)

    Sørg for at hun har nogle forskellige steder hun kan føde. Lav/køb kattehuler og stil forskellige steder i huset. Evt. en stor papkasse proppet med hendes tæpper, eller andet, så der også er "låg" på.


  • #6   18. okt 2013 Ja okay.
    Hun "skændtes" faktisk med en hankat igår udenfor.

    Jeg må holde hende inde - det er bare svært- for det er nok det værste man kan gøre ved vores kat.
    Men vi vil da ikke risikere der sker noget.


  • #7   18. okt 2013 Og så må jeg desværre istemme mig kællingen fra KG delvist, og sørge for at få hende neutraliseret prompte bagefter. Det siger jo sig selv at en fertil hunkat som er udekat vil blive drægtig smiley

    Og det er overhovedet ikke ondt ment, men det er jo et faktum.


  • #9   18. okt 2013 Charlotte . det forstår jeg godt.. Vores katte ville også blive bims af at blive holdt indenfor.

    Køb evt. en aktivitetsbold og put hendes mad i, og lidt forskelligt legetøj, så hun kan aktivere sig selv når I ikke er hjemme.


  • #12   18. okt 2013 Ej hun kan da ikke tage katten ind nu og lade den være indekat fremover, når først den har været udekat og er vant til det. Det ville være SÅ synd!

    Hold hende inde til hun har født og lige er kommet lidt ovenpå igen. Når killingerne er nogle uger gamle kan hun få lov at komme lidt ud igen - og bare rolig, hun skal nok komme hjem igen når hun har babyer derhjemme smiley


  • #13   18. okt 2013 Selvfølgelig skal hun neutraliseres.

    Men de skal bare ikke sidde bag deres skærm og fortælle hvordan verden skal se ud.

    Historien bag som jeg ikke engang gider skrive derinde.

    Vi fik hende forrige forår, da vi fik mus i huset.
    Så jeg tog den første og billige kat på dba til 50 kr- og tænkte at det udelukkende skulle være en kat vi havde så vi slap for mus.

    Vi bor lige ud til en stor vej, så vi ville vente med at få hende neutraliseret til vi vidste om hun kunne begå sig.
    Vi tog til dyrelægen og fik P-piller til hende.

    Hun har været på P piller altid.
    Men her i starten af efteråret har vi glemt at give hende (ved faktisk ikke hvordan det er gået galt - hun har altid fået hver søndag)
    Men den er simpelthen bare glippet.

    Så derfor er hun kke neutraliseret- men det skal hun selvfølgelig nu - hun har bevist at hun kan klare at bo lige op til en stor vej.


  • #14   18. okt 2013 Ja jeg kan umuligt holde hende inde for evigt.

    Det bliver en kamp bar at holde hende inde i nogle uger.


  • #16   18. okt 2013 Ja det er jo også en kæmpe problem med hjemløse katte - og det er da forfærdeligt.

    Men de synes det er OK at avle katte fordi de har en stamtavle - det hænger jo ikke sammen.
    Det hjælper jo heller ikke alle de almindelige huskatte at de bare avler løs.

    Min kat skal ikke have flere killinger - men nu står vi ved det. Og jeg skal nok sørge for de for et godt hjem.

    Vi overvejer selv at beholde en (hvis de kan enes)
    Og min mor har lige mistet sin gamle kat, så hun vil også gerne have en.
    De skal bare ikke stemple mig med det samme


  • #17   18. okt 2013 Charlotte

    Så forstår jeg det bedre. smiley Men jeg ville helt klart få hende neutraliseret herefter, og skid på de sure madammer. Jeg er både her og på hundegalleri og kattegalleri - og der er altså nogle rabenskralder alle steder som man bare må ignorere.

    Synes det er godt du ikke ville holde hende inde, det ville bare være så synd for hende.


  • 1989
    1989 Tilmeldt:
    sep 2013

    Følger: 1 Emner: 4 Svar: 236
    #18   18. okt 2013 Vi bor lige ud til en stor vej, så vi ville vente med at få hende neutraliseret til vi vidste om hun kunne begå sig

    Hold da op.... ja, hvis den var blevet kørt ned købte I vel bare en ny?
    Jeg er godt nok harm... Jeg er i øvrigt enig med folket på KG, selvom de kan være nogle hårde madammer, så er deres pointe reel. For katten(es) skyld !

    Held og lykke.


  • #19   18. okt 2013 Tja, hvis den blev kørt ned ville vi nok købe en ny, men holde den inde??!
    Hvad er problemet i det ?

    Jeg kan da ikke holde en kat inde fordi der er en chance for at den kat blive kørt ned ?

    Virkeligheden er bare at nogle katte begår sig bedre tæt på veje en andre.

    Eller vil du nu sige at vi slet ikke skulle anskaffe os eb kat fordi vi bor op til en stor vej ?


  • #20   18. okt 2013 Hvad gør andre der mister deres kat på vejen ?
    De køber vel også bare en ny ?! - hvis de vil have kat igen



  • #21   18. okt 2013 Jeg har også opgivet at spørger om råd på kg, for man bliver stemplet med det samme og svinet til osv. Som der allerede er skrevet, så få hende neutraliseret efter fødslen smiley

  • #22   18. okt 2013 Charlotte

    Du har helt ret i at nogle katte bare begår sig bedre ved store veje og udendørs generelt.


  • #23   18. okt 2013 hold øje med hendes bagpart, man kan se de synker lidt ned bag til ved halen når de er ved at være klar plus de bygger rede.

    vi har haft 5 kuld killinger så har du spørgsmål så sig til.



  • #24   18. okt 2013 Har faktisk et underligt spørgsmål smiley
    Har du nogensinde lagt øret på en af dine gravide missers mave ?
    Hvis ja, hvad hørte du så ? smiley


  • #26   19. okt 2013 Jeg er opdrætter af racen cornish Rex så jeg ved bestemt en ting eller to om katte adfærd, fødsler, og killinger. Og få at være helt ærlig lyder du til at være noget kold i røven over for din kat! smiley det er ikke et stykke legetøj, og man anskaffer sig bare ikke lige en ny.... smiley sådan en som dig ville jeg ALDRIG sælge en killing til.

  • 1989
    1989 Tilmeldt:
    sep 2013

    Følger: 1 Emner: 4 Svar: 236
    #27   19. okt 2013 Jeanette - hørt !

  • #28   19. okt 2013 Jeg håber du søger for at killingerne bliver sundhedstjekket og vaccineret inden du sender dem videre og får mor mis neutraliseret.
    P-piller er kræft fremkaldende hos katte.

    Jeg har en veninde som har købt en killing for 100kr og nu er blevet en stor slem dyr killing, den var fuld af lopper så der skulle købes loppe kur. den var blevet vasket pæn da hun hentede den så det slørede for den øjenbetændelse den havde og den var møg snottet og havde øremider og var vokset op på hunde foder og det er direkte svineri af en sælger og vidergive sådan et dyr.
    Håber du tager lidt mere ansvar og søger for at det er sunde og raske killinger som bliver leveret videre og husk mormis NU skal have killingerfoder så hun har godt med næring til sig selv og killingerne.


  • #29   19. okt 2013 Sabrina, sorry to say, men så har din veninde heller ikke tjekket killingen ordenligt, det er ikke til at undgå at se øremider.. smiley

  • #30   19. okt 2013 Luise, nu gik hun jo ikke ind og lavede et sundhedstjek på den og ja man kan sige det er ris til egen røv men som opdrætter ved jeg at det er os der sender killingerne videre der har ansvaret for at vi levere en sund og rask killing videre til køber man må ved gud aldrig tørre den af den anden vej.

  • #31   19. okt 2013 Jeg tjekkede da min kat inden jeg tog ham med hjem. smiley Både øre og tænder, for at være på den sikre side smiley

  • #32   19. okt 2013 ja men derfor overlader man ski da ikke en syg kat til en fremtidigt køber smiley

  • #34   19. okt 2013 Sabrine det er der desværre nogen der gør. smiley

  • #35   19. okt 2013 Jette: man kunne jo hegne sin have ind så katten blev inden for egen matrikel, (mener egentligt også der er en lov omkring dette) smiley

  • #36   19. okt 2013 Er jeg "kold i røven overfor min kat" ?

    Nu skal du høre - jeg holdte den inde i starten - men da den ikke kunne acceptere at være indekat, så er det da mere synd at holde katte inde som længes efter at komme ud, som så mange andre gør. !

    Jeg går ikke ind for at holde katte inde eller i bur.
    En kat er sin egen herre. - og derfor må den lære at begå sig her hvor den bor!
    Det har da ikke en skid at gøre med at jeg ikke kan li min kat Jeanette!????


  • 1989
    1989 Tilmeldt:
    sep 2013

    Følger: 1 Emner: 4 Svar: 236
    #38   19. okt 2013 Det har da intet at gøre med hvilken verden man lever i. Det er nu engang sådan det er! Mange ser katte som stalddyr, der bare skal fange mus og passe sig selv og dét er da forskruet! Hvem ser hunde sådan? Man lader heller ikke sin hund løbe rundt uden opsyn på en trafikeret vej eksempelvis. Hvorfor skal katten så?

  • #39   19. okt 2013 Jamen lykke ?
    Hvorfor render lagt de fleste katte så rundt som de vil ?

    Altså min hund render jo ikke rundt ude på vejen ?
    Han accepterer jo at blive hegnet inde. !

    Min mor har en kattegård - og hendes kat lavede ikke andet end at hænge på hegnet for at finde en vej ud.

    Jeg ser ikke min kat som et stalddyr- for jeg har ikke nogen stald smiley
    Så hun er vel en huskat - men ja hun fornys lov til at færdes hvor hun vil.

    Hvad med dem der siger "ai jeg har givet 7000 for min perser - den skal bestemt ikke lukkes ud"
    - nåeeh ja, fordi den er en bestemt race har den glemt alt om instinkter og synes det er såååå hyggeligt at ligge i vindues karmen de næste 12 år.


  • #40   19. okt 2013 Jette: undskyld men hvad skal den kommentar til for ??????
    men jeg lever i den verden hvor din løsslupne kat kan koste menneske liv den dag hvor en forsøger og undvige din kat ude på vejen og mulighvis endten slår sig selv ihjel eller en anden smiley
    Sørgeligt man køber sig et husdyr (eller i dette tilfælde vel har fået det kastet i nakken) og så er ligeglad med om hvorvidt den bliver kørt ned.
    Her den anden dag kørte jeg en kat ned og det havde jeg det sku ikke godt med og havde ondt i maven over det længe, men rart og vide at i er skide ligeglade med dem og bare anskaffer jer en ny, så skal den da ikke være på min samvittighed længere smiley


  • #41   19. okt 2013 Har du set en hund kontra en kat i snor ?
    Måske derfor man ikke giver katten halsbånd og snor på.


  • #42   19. okt 2013 Jette ?
    Hvad snakker du om ?


    Tror du ikke jeg bliver ked af det hvis min kat bliver kørt ned ?
    - selvfølgelig ville jeg da gøre det.

    Men nu kan jeg godt li at have en kat - så derfor kommer min kat ikke tilbage ved at jeg sidder i vejkanten i 3 måneder og er ked af det.

    Man kan også sige at jeg godt kan li at have en glad kat - og i min verden er en glad kat ikke en der sidder og hyler foran døren fordi den vil ud.

    Men ja - det gipper da i mig hver gang jeg ser den på den anden side af vejen - og nogle gange hvis der er meget trafik henter jeg den da også.


  • #44   19. okt 2013 Charlotte: man kan faktisk med en meget nem løsning indhegne hele haven og ved rigtig mange opdrætter bruger denne med stor succes smiley kunne godt forestille mig at det gipper i en når man ser katten ved vejen.

    Nå men til trådens egentlige har du så mærket liv, du kan evt google dig frem til hvor langt hun er henne i forhold til dette.
    Er moren vaccineret? hun vil give denne antistofferne videre til killingerne nemlig så de er dækket ind til de er ca 8 uger smiley


  • #45   19. okt 2013 Hov så jeg fik skrevet Jette et forkert sted tidligere.
    Det var selvfølgelig en fejl smiley


  • #46   19. okt 2013 Charlotte mit indlæg var til Jette og ikke til dig tidligere oppe smiley hvis den sidste var henvendt til mig.


  • #47   19. okt 2013 Jeg er helt enig i at jeg burde have neutraliseret den.

    Men nu hun er drægtig - så tager jeg skam også ansvar.


  • #48   19. okt 2013 mu er "skaden" sket og så skal der bare det bedste til for de killinger. har du mærket liv ? smiley

  • #49   19. okt 2013 smiley
    Nej har ikke rigtigt mærket liv, men kunne igår mærke en bule på hendes mave, som forsvandt og kom igen. smiley


  • #50   19. okt 2013 Det er lidt underligt - men jeg synes Jo at hun havde skubbet os længere væk.

    Men det er som om at hun godt ved at jeg ved det nu - for nu er hun blevet en kælepotte igen.


  • #51   19. okt 2013 prøv og google dig frem til hvornår du kan mærke liv og så mærk hver dag på hende så må du kunne få en ca termin på hende.



Kommentér på:
Nogen med erfaring om drægtige katte.

Annonce