{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
557 visninger | Oprettet:

spørgsmål vdr. at have hund inden baby {{forumTopicSubject}}

Min kæreste og jeg er begyndt at snakke om at vi gerne vil have barn inden for dem nærmeste fremtid.
For et år siden fik vi den skønneste hund, som vi også i rigtig lang tid havde ønsket os.. og nu med alt den børnesnak er jeg begyndt at blive bange for - hvis babyen der kommer, ikke kan tåle hunden :o(

Jeg har en veninde der desværre måtte gå af med deres hund, fordi deres søn ikke kunne tåle den. Og nu bliver jeg bare så ked af tanken om hvis det samme skal ske for os.
Det gør det jo nok ikke, og prøver også at tænke positivt på det, og glæde mig til vi skal være en familie med hus og hund og barn.

Men ville alligevel bare af nysgerrighed høre om det er sket for nogen af jer?

Hilsen Pernille


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte ballofix 1.500 kr.
  • Hjælp til at hænge to plakater op 300 kr.
  • Montering af vaskemaskine og tørretumbler 500 kr.
  • 3 sal, stort bord til kældren 1.150 kr.
  • Montering 2 IKEA møbler 500 kr.
  • Punkteret cykel dæk 300 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  spørgsmål vdr. at have hund inden baby
  • #1   26. apr 2009 Vi har to hunde, en amstaff og en yorkshire terrier og vors lille prinsessen har ikk nogen form for allergi (:
    Så lad være med at tage sorgerne på forskud :b Men det må være en træls situation at stå i , hvis barnet skulle få allergi


  • #2   26. apr 2009 Nej tror også det hele nok skal gå godt :o) Tanken strejfer mig bare en gang i mellem desværre...træls. Tilgængæld er jeg ret sikker på at en baby vil blive modtaget godt af vores hund. Hun elsker børn :o) Hun har været vant til vores nevø på nu snart 4 år, og hun bliver helt vild lige så snart hun ser ham.

  • #3   26. apr 2009 Ja det kan godt være at jeres børn bliver allergiske, især hvis der er allergi i jeres familie...
    Men synes at det ville være dumt at lade være pga dét...

    Jeg var også nærmest panisk angst for at vores første barn skulle blive allergiske overfor vores katte. Har haft mine katte i mange år.
    Det skete ikke og så fik vi en hund..
    Så fik vi vores datter og hun er heller ikke allergisk.. HELDIGVIS!

    Så vil sige som Rie - Prøv at lade være med at tænke for meget over det.
    Kan jeres fremtidige børn ikke tåle hunden , er der ikke noget at gøre ved det og hunden må væk.
    Men kan de tåle den ( Som langt de fleste børn kan ) er det jo skønt og dejligt smiley


  • #4   26. apr 2009 Jeg var ligesom dig også nervøs for om vores barn fik allergi. vi har både hund og kat, plus jeg havde hest da jeg fødte min søn (den er dog solgt nu). jeg læste en del om forebyggelse for allergi og tager nogle forholdsregler, uden jeg dog er fanatisk på nogen måde.
    - Vi har ikke gulvtæppe, pga der sætter sig hår og skæl fast som man ikke kan gøre ordenligt rent
    - Vi skiftede stof-sofaen ud med en læder af samme grund om ovenstående
    - Hunden ligger ikke i sengen eller sofaen, altså steder hvor babyen også skal kunne sove
    - Jeg støvsuger flere gange om ugen og lufter grundigt ud hver dag
    - Jeg skifter ofte sengetøj og vasker alt i neutral
    - Legetæppe og lign til baby, fjernes fra gulvet så snart baby er færdig med at ligge der, for at mindske risikoen for at hunden ligger sig på det og mængden af hunde- kattehår

    Held og lykke med projekt baby smiley


  • #6   26. apr 2009 Mange tak for jeres svar :o)

    Det er dejligt at høre at andre har haft de samme overvejelser eller tanker, og at det er gået godt.


  • #7   26. apr 2009 Jeg frygter også det værste når vores guldklump melder sin ankomst... Men mig og kæresten har nsakket meget om det, og har allerede et par stykker i tankerne, som måske kan overtage vores små hundebasser, hvis det værste skulle ske..
    Så vi krydser bare fingre og håber det bedste..


  • #8   26. apr 2009 Det tror jeg alle gør , altså frygter det værste .. Det gjorde jeg også ..
    Vi have en rottweiler/amstaff og da baby kom gik alt jo fint (: vi er lige kommet af med ham da han altid skulle besøge alle naboerne og mig og magnus kunne jo ikke rende efter ham hele dagen, når kæresten var på arbejde (:


  • #10   26. apr 2009 Marijana - Du kan jo bare tage babyalarm med på luftetur i nærområdet så det tager dig kort tid at komme hjem...

    De sidste 5 mdr af min sidste graviditet kunne jeg knapnok gå pga smerter ...
    Det blev til masser af boldkast for hunden.
    Vi bor lige ud til en kæmpe eng så humpede derud, satte mig og sad så og kastede bold med sådan en kastearm så bolden fløj vildt langt.. Hunden afleverer bolden hver gang så på den måde fik hun motion, dog ikke optimalt - men stadig bedre end ingenting smiley


  • #12   26. apr 2009 Marijana -
    Altså da jeg havde vores søn alene og min mand var på 12 timers natarbejde med 2 timers transport til og fra arbejde - hvor han arbejdede en uge af gangen, var jeg jo pænt meget alene. I de uger han var afsted måtte jeg klare alt selv..
    Så når junior sov om aftenen gik jeg i vaskehuset og ordnede vasketøj mens han sov. Det tager ca 30-60 sekunder at gå hjem så det er jo ikke fordi at baby bare ligger og hyler i flere år..
    Og huset springer ikke mere i luften af at baby ligger alene der end at der slet ikke er nogen hjemme..

    Sådan ser jeg det bare - Andre kunne ikke drømme om at gå mere end 10 meter fra baby og det er da også bare i orden, vi er alle forskellige.. Men det er jo en luksusting at vi kan det. Før i tiden havde kvinden jo ikke tid til at sidde og kigge på sit barn hele tiden, der var masser der skulle laves både inde og ude..


    Men min hund har da helt klart måtte nøjes med meget mindre når jeg har været dårligt gående, men hun har klaret det rigtigt flot på trods af at hun har meget energi. Men hunde har det med at indrette sig efter forholdende rigtigt godt.
    Er vi til hundetræf ( har hundegallerinørd *G* ) kan Laura blive ved med leg og løb i timevis - Og er vi hjemme hele dagen uden nogen gode ture, så sover hun stadig tungt tungt om aftenen...


  • #13   26. apr 2009 jeg er selv vokset om på hund.. da jeg var 17år fik jeg taget en allegitest den viste jeg ikke kunne tåle hund.. men jeg led ikk at noget da jeg omgik hunde. skal siges det har jeg gjort siden jeg var 2år. så gir ikk en skid for den test. jeg har selv hund i dag og der er ingen tegn på mine børn ik kan tåle hunde.. så tror ik du skal være bange

  • #14   26. apr 2009 Marijana Kan man ikke tage to små hunde med på gå tur med barnevognen? :S

    Frygter også stadig at prinsessen pludselig skal vise tegn på allergi men der er ingen af os der har haft den form for allergi så håber det bedste smiley



  • #16   27. apr 2009 Jeg har altid gået med hund og baby i barnevognen. Jeg bruger også flexline men lærte hunden at gå i højre side og blive inde i siden, så han ikke krydser ind foran vognen.
    Jeg ville personligt ikke gå på tur med hunden og lade baby være alene hjemme, men det tror jeg er en temperamentssag smiley


  • #18   27. apr 2009 Vi har 3 hunde og 1 kat og Nicklas har ikke vist nogen tegn på allergi, men der er heller ikke nogen af os eller familien der har. Vi støvsuger hver eller hveranden dag for så mange dyr giver jo en del hår :o)

    Men som alle de andre også siger, så er det bestemt ikke noget du skal gå og være nervøs for :o)


Kommentér på:
spørgsmål vdr. at have hund inden baby

Annonce