{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Replacement of Toilet 1.000 kr.
  • Fjerne stikkontakt 1.000 kr.
  • TV-opsætning — der skal bores fire huller i betonvæggen. 500 kr.
  • Tilslutning af ovn 500 kr.
  • Låse dør op 1.145 kr.
  • Hænge lamper op 800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  rød røv?
  • #1   15. mar 2009 vi bruges pampers smiley men har også nogen libraro så tror lige vi tager dem i brug i stedet, hvis de er bedre? har ikke lige en alo vera plante, brude man nok købe smiley

  • #2   15. mar 2009 Tristan får oss rød røv af pampers.. Vi er gået over til de billige fra Aldi...

  • #3   15. mar 2009 jeg sys du skal prøve at finde en salve fra apoteket og så prøv nogle andre bleer, for det lyder ikke ti lat være lykken, vil infomere om at mange børn inkl min egen datter hverken kan tåle pampers eller libero, men lidl bleerne tager den røde røv.. smiley

  • #4   15. mar 2009 'kogtvandsklude virker super smiley

  • #5   15. mar 2009 puha, stakkels dreng da...
    Lærke havde det også en overgang, men vi lagde hende simpelthen på en gulvet uden ble på, oven på et af de der "skiftelagner" fra libero - og det hjalp rigtig meget..


  • #6   15. mar 2009 Du skal finde nogle gamle bomuldsklude, som er godt forvasket, og klippe dem i små stykker, som passer til det røde område på din datters balder.

    Kludene kommer du ned i vand, som du har kogt og afkølet. Du kan godt bruge kludene, hvis vandet er lunkent. En opvredet klud lægges på det røde område inde i bleen. Kludene fjernes ved hvert bleskift og ny lægges på.

    Hvis man bruger kogtvandsklude, skal der ikke også bruges creme. Det er enten eller. Kludene er rene og holder syren fra afføring og urin væk, men der er ikke nogen "medicinsk" virkning af det. Hos nogle børn har det dog alligevel en effekt, og det er da et forsøg værd.

    Hvis din datter er meget rød og det smerter, fordi hun næsten er hudløs, så kan man med fordel bruge en tjæresalve, som kan købes på apoteket i håndkøb. Der har dog været en del skriverier omkring at tjæresalve kan være kræftfremkaldende og derfor skal den bruges i minimalt omfang, men den kan være effektiv.

    Hvis din datter foruden rødme også har knopper, så kan hun evt. have fået en svampeinfektion. Du kan evt. få læge til at vurdere dette og få salve på recept, men du kan også i håndkøb på apoteket få det der hedder brentan baby-pasta, som virker mod svamp.

    En del forældre bruger også det at føntørre deres barn på numsen. Hvis du forsøger dig med dette så vær opmærksom på ikke at komme for tæt på og at det ikke er for varmt.

    Mit svar til dig er altså at du godt kan forsøge dig med kogtvandsklude, men effekten af dem afhænger af, hvor rød din datter er og hvad den rødme skyldes, ellers skal der måske noget andet til. Hvis din datter i øvrigt er pakket ind og ikke er for meget på gulvet, hvor der ofte er køligere end højere oppe i rummet, så burde der ikke ske noget ved at forsøge med kogtvandsklude.


  • #7   15. mar 2009 Vi har selv lige været igemmen en gang RØD røv.... Her hjemme var vidunder midlet kamille the..
    Lige som man laver de der kogtvandsklude, så bruger du bare kamille the, der er noget i theén der har en lindrene effekt, men du må kun lade kluden sidde i ca 30 min...
    Derefter luft tørrede vi numsen, og så på med en gang inotyol salve... det er noget der virker...

    Her hjemme bruger vi libero, pampers eller huggies bleer, det er lige meget hvad for nogen, bare ikke billig bleer, de kan ikke holde ham tør og så tisser han i gemmen....


  • #8   15. mar 2009 Min datter havde oss en meget rød røv og jeg gjorde bare alt hvad jeg havde fået at vide , men det ville ikke gå væk . Men det skyldtes svamp . Måske er det det din søn har ? Det jeg bruger anbefalede min SP og et par dage efter havde hun en fin lille numse igen .

    Det hedder Brentan (:


  • #9   15. mar 2009 jeg gjorde det at jeg gav min datter et par underbukser på, lagde en masse håndklæder og et tisseunderlag og lod hende sove en hel nat uden ble.. dagen efter var det væk..

  • #10   15. mar 2009 skift mærke på bleer og tør numsen godt og kom kartoffel mel på tynd lag det hjælp på min datter

  • #11   15. mar 2009 Madsen salve fra Apoteket skulle være rigtig godt. Ellers har jeg også hørt at kogtvandsklude med kamille the skulle være godt. Pøj pøj med det stakkels lille pus.

  • #12   15. mar 2009 måske er det en slags svamp og der en en crem på håndkøb der starte med B (måske bretan) kan ik helt huske det.. den kan tage det

  • #13   15. mar 2009 Diana >20 uge< .
    Det er også sådan en moderne stofble fungere, og det er netop derfor jeg vælger at bruge stofbler i stedet for købe bleer.

    Købebleer er fyldt med kemiske stoffer der gør dem superabsoberende og suger alt fugten ud fra bleen og lader samtidig ikke huden ånde.
    Med stofbleer suger indlægne i bleen alt tisen, men lader huden ånde, og derfor bevarer hudens naturlige fugt.
    Stofbleer er vejen frem imod bleeksem og røde numser !

    www.stofble.dk
    www.slyngebarn.dk
    super gode sider


Kommentér på:
rød røv?

Annonce