{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
2.107 visninger | Oprettet:

børnebidrag, fra hvornår?? {{forumTopicSubject}}

Hej tøser
Jeg har modtaget sådan en ansøgnings blanket til ansøgning om børnebidrag fra faren af...men så kom jeg til at læse i brevet hvor der står: FASTSÆTTELSE AF BIDRAG - Børnebidraget fastsættes med virkning fra den begivenhed, der betinger bidragsfastsættelsen, f.eks ved barnets fødsel, forældrenes samlivophævelse eller barnets flytning. Der skal søges bidrag inden 6 måneder efter en sådan begivenhed, ellers fastsættes bidraget fra ansøgnings modtagelse i statsforvaltningen.

Vil det så sige jeg ik får børnebidrag fra min datters fødsel af indtil nu, og først får det fra de modtager min ansøgning?
For hvis jeg får først fra de modtager min ansøgning bliver jeg tosset, for hver gang jeg har spurgt på statsamtet eller kommunen om jeg kan søge om børnebidrag har de altid sagt det ikke kan lade sig gøre før barnets far er fastsat.

Håber i kan hjælpe


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hænge radiator op, som er faldet ned 1.500 kr.
  • Montering af lamper 500 kr.
  • Hyrdeledet 23 8400 Ebeltoft 450 kr.
  • Male køkken og badeværelse og rengøring 7.600 kr.
  • Udskiftning af ruko lås 1.000 kr.
  • Skal have hjælp til at samle et sofabord Skal have hjælp til at samle et sofabord 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  børnebidrag, fra hvornår??
Kommentér på:
børnebidrag, fra hvornår??

Annonce