Har I prøvet noget lignende? {{forumTopicSubject}}
Axl blev indlagt igår fordi hans ben 'svigtede' under ham.
Det er der som sådan ikke noget nyt i, det har vi prøvet mange gange, men som regel er det gået hurtigt over igen.
Det starter med at han halter, derefter sætter han sig efter hvert skridt og græder og giver klart udtryk for smerte.
Vagtlægen der indlagde os var ikke i tvivl om at det var væske i hofteleddet, men ak, røngten viste intet.
Axl har nu fået tager blodprøver 3 gange, scannet og undersøgt på kryds og tværs, men vi er ikke kommet sagens kerne nærmere..
Han sidder og leger, eller sover for den sags skyld, og pludselig stikker han i et skrig også humper og halter han.
Næste skridt er at tjekke for nyresten..
Vi har spurgt om det 'bare' kunne være krampe, men det affejer lægerne blankt.
Vi har hele tiden troet det var hans knæ der var problemet, men lægen mener problemet sidder højere oppe, og hænger mest til noget i maveregionen.
Det er rigtig synd for Axl at han skal have så ondt, så jeg håbede at der måske var en af jer herinde der havde oplevet noget lignende som kan lede os imod en diagnose, for lige nu føler vi bare at lægerne her skyder i øst og vest og håber på at ramme plet på et tidspunkt..
jul 2010
Følger: 13 Følgere: 12 Emner: 73 Svar: 1.735
Her har Hjalte også problemer med det ene ben, han faldt i sofaen en dag i Nov. Hvor det sagde et ordenligt knæk, og han klagede sig noget den dag. Dagen efter var der intet og vi blev enige om at det nok ikke var noget.
Meeen han begyndte så at klage mere og mere og skreg når han skulle gå og i sær når han satte sig ned. Vi har fået taget en del billeder og han er blevet skannet 3 gange. De har fundet at han er hævet inde i hans hofteled, samt har væske der inde og det gør så at den nogen gange sætter sig fast. Vi skal til Skejby med ham her i juli, hvor han skal i fuld narkose og mr scannes. Så må vi se hvad de finder der.
Han klager ikke over det ret meget lige i tiden, men det er meget forskelligt.
okt 2011
Følger: 8 Følgere: 7 Babyer: 1 Emner: 15 Svar: 1.162
mar 2008
Følger: 6 Følgere: 5 Emner: 313 Svar: 2.817
okt 2012
Følger: 2 Følgere: 3 Emner: 9 Svar: 212
maj 2010
Følger: 5 Følgere: 4 Babyer: 2 Emner: 403 Svar: 2.282
Det er rart at høre jeres bud..
Det jeg synes er værst er ikke at vide hvor man står, den ene læge siger ' det er vare forstoppelse' en anden råber vagt i gevær og tror det værste, den tredje vil have ham på ortopædkirugisk, en fjerde siger det er en sag for fysio.. Og sådan kan jeg blive ved..
Jeg håber et eller andet sted de blodprøver giver os et svar vi kan bruge
okt 2011
Følger: 8 Følgere: 7 Babyer: 1 Emner: 15 Svar: 1.162
jul 2008
Følger: 7 Følgere: 6 Emner: 14 Svar: 1.154
God bedring med supermanden.
okt 2011
Følger: 5 Følgere: 4 Emner: 26 Svar: 349
maj 2010
Følger: 5 Følgere: 4 Babyer: 2 Emner: 403 Svar: 2.282
Lige pt hænger de til at han har en sjælden sygdom der hedder diabetes inspidus, og at hans 'fald' skyldes væskemangel, men må erkende jeg ikke tror på den diagnose.. Idag skal han tilses af en ortopædkirugisk specialist og af en øre/næse/hals-læge.. Giver det ikke noget brugbart sender de os til Skejby da de kan foretage undersøgelsen for diabetes inspidus
okt 2011
Følger: 5 Følgere: 4 Emner: 26 Svar: 349
Har I prøvet noget lignende?