{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.788 visninger | Oprettet:

må af med min frustration {{forumTopicSubject}}

Det længe siden jeg har været her, men bliver nødt til at komme af med min frustration.

For halvanden måned siden fik annabell på snart to noget kløe og knopper på det stykke hvis numse møder lår. Da hun på.4dagen må.skrige sig i søvn tager vi til lægevagt. Beskeden var virus infektion. Det var fredag. Han lovede at mandag skylle det være så godt som væk. MEN der dobbelt så slemt. Besøger ny læge. Nu med besked om skoldkopper. På dag 17 er det meget værre, hendes numse, lår ben er et stort åbent sår og har ringet til flere læger. Besøgt flere. Alle siger TID. Jeg skabte mig sindssyg for ingen fik søvn i en hel måned pga Bell skreg, græd. Hun kunne ikke lege spise, sove. Intet pga kløe. Antibiotika, penicellin, antihistamin, kløecreme prøvet. INGEN EFFEKT. Grædende tigger jeg en ny læge om henvisning til hudlæge. Dagen efter kommer vi ned. Lægen har sagt forkert, lægen har tre patienter i hendes pause. Jeg tager tøjet af min datter og siger: hun har haft det sådan en måned. Jeg når ikke at sige mere før en sygeplejerske med tårer i øjnene skriger efter lægen.

Konklusionen er børneeksem. Voldsomt og på 95procent af kroppen. Hun havde aldrig set lignende. (specialist i hudsygdomme i 40år) nu har hun blevet smurt med fucikort tre gange dagligt i snart tre uger, hun er stadig langt fra pæn. Imorgen kommer dommen nok til at hedde røde bade på ubestemt tid, mere creme, meget meget mere creme. Plus ødelagt tøj.

Suuuk læger. Tak fordi i har læse med. Er så ked af min datter lider pga læger. De kunne have stoppet det da det fyldte en barnehånd.


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Havearbejde 3.150 kr.
  • Have arbejde 205 kr.
  • Reparation af opvaskemaskine 1.200 kr.
  • Klippe hæk ned 1.000 kr.
  • Elektriker 1.500 kr.
  • Hjælp til hænge lamper op 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  må af med min frustration
  • #1   27. aug 2012 Thomas:
    Puha.... For helt ondt i maven af at læse det.
    Så mister man automatisk respekten for ens læge, og ja læger i det hel taget da du prøvet flere. Det viser bare at mange læger gætter sig til hvad de tror er når de ikke ved det selv, istedet for at give en henvisning videre. Det har man set så mange gange før. Og det gør sku kun mere ondt når det sker på ens barn på den her måde.


  • #3   27. aug 2012 årh stakkels lille pige da smiley håber snart i kommer over det, kæmpe kram herfra.. røde bade??

  • #5   27. aug 2012 Åh nej den stakkels lille pige.. Hvor må i bare have været frustreret smiley håber snart i får styr på det, hvor er det dog synd for hende..

  • #6   27. aug 2012 Årh smiley nej da havde det lidt på fornemmelsen, men håbede på at det var noget der kunne lindre kløen smiley

  • #7   27. aug 2012 Åh den lille stakkel.. Jeg håber det her virker, så hun får det godt igen..

  • #9   27. aug 2012 Jeg er mundlam!!!!!!!!!!!! God bedring med Annabell

  • #10   27. aug 2012 Åh nej dog. Har været udsat for noget lignende med min søn. Så kender desværre alt til det. ;( god bedring.

  • #11   27. aug 2012 Aj, for pokker da! Da jeg læste indlæget og så kløe/knopper ved balden i linje nr. 2 tænkte jeg: Børneeksem!!!! Min datter får ofte en plet af eksem lige præcis der.... Hvordan pokker kan det lade sig at gøre at lægerne ikke kom på den tanke, når jeg gjorde uden overhovedet at have set det?!!!! Helt ærligt, det er for dårligt!

  • #13   28. aug 2012 Jeg var bare dybt forfærdet, når det så almindeligt. Hvordan pokker kan så mange læger så undgå det. Hun er stadig dybt påvirket. Og græder sig o søvn imine arme. Giver smerte stillende inden.godnat for at tage det værste. Har aldrig følt mig så arrig på læger. Oven i penicellin osv pga begyndende betændelse/børnesår på hele kroppen ryger der for 1200kr i creme -om ugen.

    Tak piger. Og thomas. Er glad for der ikke bare er mig der er forfærdet. Melder sagen til embedslægen. Så må de sende lægerne i skole igen. Og skifter helt klart læge. IGEN.

    Røde bade er som mor til.ann Sofie skriver nogle ætsende lilla bade der farver og ødelægger alt.med sin røde farve og gør huden brun


  • #14   28. aug 2012 Louise ***

    Ja, og jeg støtter gerne op hvis der kommer komplikationer. Syntes sindbelthen det er grotesk. Og din sygesikring burde dækker det creme når der er så mange fejlvuderinger syntes jeg. smiley For det da nogle penge alligevel om ugen.


  • #15   28. aug 2012 du skal passe på med at bruge det creme for længe, ved min søn fik at vide at det skete der intet ved men jo han kunne ikke tåle det i lægden så pas på med det smiley Og ja kan godt forstå du er arrig over det, vi var også igennem et utal af undersøgelser og havde en meget syg dreng så kender alt til det.

  • #16   28. aug 2012 Så hat vi været hos lægen igen: det blevet værre. Så det hedder røde bade i 5dage, special binyrebarkhormon creme en gang dagligt i to dage, fucicort og locoid to gange dagligt til hun er rask og tjek hver 4dag hos lægen.

    Klagen er på vej til.patientklagenævn og embedslægen.

    Har en datter der nu sover til middag tre gange dagligt, nu.sov hun i nat, men vågnede skrigende og kløende 8gange

    Tusind tusind.tak for jeres støtte


  • #18   28. aug 2012 sikke noget, og nej hvor kan jeg huske det pu ha sikke en omgang.. håber det snart går bedre med hende smiley

Kommentér på:
må af med min frustration

Annonce