560 visninger
|
Oprettet:

Tilmeldt:
24. mar 2008 Følger: 19 Følgere: 18 Babyer: 2 Emner: 326 Svar: 3.400
belønings metoder {{forumTopicSubject}}
har ladet mig fortælle det sku være rigtigt godt a bruge så vi er gået i gang med a afprøvde det lidt men er ikk helt sikker på om vi gør det rigtig vi giver hende en sol når hun gør noget godt og tag den igen hvis hunfeks slår bider men hun vil jo aldrig nå a ku samle sole nok til en bonus for hun kommer jo til a gøre dumme ting som hun jo ikk kan stye helt både pga alder og adhd..
kan i gi mig nogen eksempler hvordan i gør..
mar 2008
Følger: 22 Følgere: 21 Emner: 72 Svar: 1.953
her hjemme virker tingene max 1 uge normalen er 2-3dage så er interessen væk.
mar 2008
Følger: 15 Følgere: 14 Babyer: 2 Emner: 17 Svar: 697
dec 2010
Følger: 13 Følgere: 12 Babyer: 3 Emner: 9 Svar: 37
jeg har jo en dreng der går i sp børnehave,
og her fik vi af vide der faktist ikke skal meget til. her bruger vi en prik på hånde-
her kan william godt lide vis han har krudt i måsen og løbe og så har vi sådan en leg der hedder hver kan han har løbet rundt og huset eller op på værelset og ned igen for han en tus prik på hånden.
og det har jeg lige så stiller overført til flere ting. vis han ikke vil spise bruger vi den. når du har spist 2 bider for du en prik og det virker. og bruger det osse til når der er nogen ting han ikke vil.
hvad for nogle redskaber har i der hjemme til dem?
mar 2008
Følger: 19 Følgere: 18 Babyer: 2 Emner: 326 Svar: 3.400
mor til .. ja jeg ska oz være ved hende hele tiden og det er bare slet ikk mulgigt med en baby .. og oz selv om man ikk har en baby for den sags skyld..
vi har ikk nogen redskaber hun ska først til og igang med a udredes men vores læge og vores psykiater som er specilist i adhd er 100 på hu har det og vores læge sagde til mig i fredags lige så snart hun får dianogsen så ville hun råde oz til og overveje a få hende medicineret ..
det gav mig lidt og tænke over da jeg ved a der er amfetamin og kokain lignde stoffer i det medicin og er jo selv x misbruger og clen på 4 år .. men samtidig ved a hun er skide dygtigt og ikk bare deler medicin ud sådan i tide og utide så hun siger det fordi hun mener a det ville være det bedste for oz alle..
mar 2008
Følger: 19 Følgere: 18 Babyer: 2 Emner: 326 Svar: 3.400
dec 2010
Følger: 13 Følgere: 12 Babyer: 3 Emner: 9 Svar: 37
jeg kan lige lavet et billede af det i mit album. og så kan du jo se om det er noget du gider høre om.
dec 2010
Følger: 13 Følgere: 12 Babyer: 3 Emner: 9 Svar: 37
links til det- kan tage nogle der er bedere så så kan se- og laver jo dem om.
mar 2008
Følger: 19 Følgere: 18 Babyer: 2 Emner: 326 Svar: 3.400
mar 2008
Følger: 22 Følgere: 21 Emner: 72 Svar: 1.953
mar 2008
Følger: 22 Følgere: 21 Emner: 72 Svar: 1.953
her hjemme har den slet ikke samme virkning som i børnehaven ellers mange der har suces (staves) med sådan "tidsplaner"/billed planer.
mar 2008
Følger: 19 Følgere: 18 Babyer: 2 Emner: 326 Svar: 3.400
men hva dælen gir man så? hva gør i eller hvad gjore i ..
mar 2008
Følger: 22 Følgere: 21 Emner: 72 Svar: 1.953
ang hvad det skal være er jo op til dig selv. her har vi brugt penge, slik og forlystelser. og lige nu har vi at hvis hun høre efter en hel dag (lyder af meget men basale ting at man skal høre efter når man snakker direkte med øjenkontakt) så får hun lov at blande noget slik oppe i byen dagen efter.
vi har medvilje ikke brugt legetøj da hun mister interessen meget hurtigt og vil så heller lade hende købe det selv ved opsparing, hun plejer dog at købe blade eller lign istedet.
mar 2008
Følger: 19 Følgere: 18 Babyer: 2 Emner: 326 Svar: 3.400
men problemt løste sig selv for da vi hentede hende i bh var det første hun spurgte om da vi sad i bilen om hun måtte få en slush ice for sine sole :=)
belønings metoder
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside