1.543 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 22 Svar

Så kom svaret på prøven.. Så kom svaret på prøven..

Så fik vi svaret på mandens sædundersøgelse...
Og den var lig 0 ligesom sidste gang..:-(
Den var meget svær at læse da vi fik den pr. brev men manden var ikke i tvivl.. og nederst stod der at han var steril.. smiley
Er græde færdig og manden er helt ødelagt.. lige nu snakker han med sin mor som ellers intet vidste op PB eller noget af det.. men han havde brug for luft.. smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hæng spisebordslampe op 250 kr.
  • Græsslåning 950 kr.
  • El tjek og eventuelt fjerne stikkontakter i lejlighed 1.000 kr.
  • Montering af gardiner og TV stand 1.500 kr.
  • Fjernelse af ukrudt under hæk 600 kr.
  • Måske defekt kabel i loftet - tjek og reparer 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Så kom svaret på prøven..
  • #1   7. jul 2010 Ej det er jeg virkelig ked af at høre smiley

  • #2   7. jul 2010 Tusinde knus og tanker herfra, det må være enormt hårdt og håber det bedste for jer...

  • #3   7. jul 2010 det er jeg virkelig ked af at høre.... smiley

    Knus herfra....


  • #4   7. jul 2010 øv øv øv øv..........
    håbede sådan på positivt svar smiley
    du skriver bare hvis du behøver det smiley


  • #5   7. jul 2010 det er en meget hård tid i går i møde, men der er lys for enden af tunnelen, bare se min guldklump smiley

  • #6   7. jul 2010 Tak for jeres beskeder.. er så ked af det smiley er der nogen af jer der er klog på chancen for at man kan hive levende sædceller ud af manden selvom testene siger 0 levende? har nemlig hørt man kan trække dem ud med en nål eller hvordan det er ..

  • #7   7. jul 2010 Gigi.. Vi skal nok snakke med lægen om det og ved at donorsæd er en af mulighederne vil nok bare helst håbe at der er andre metoder inden det..

  • #8   7. jul 2010 Hej Lizette.
    Det gør mig ondt at der heller ikke var noget denne gang.
    Der findes jo det som hedder tese. Det tager de sæden direkte fra pungen. Men det er stadig ikke sikkert at der er nogen levende der i. Men det er jo værd at prøve.


  • #9   7. jul 2010 hej lizette og Co.
    Det gør virkelig ondt og høre..
    Føler med jer, og håber det lykkes enten på den ene eller den anden måde..

    Lotte..


  • #10   7. jul 2010 Anja.. det har jeg også lige læst om og det er det vi nok vil sigte mod.. men har læst mange der har opgivet behandlingen trods levende sædceller men at det bare har slået fejl.. så gør mig lidt nervøs..

    Gigi.. Kan godt forstå hvad du mener og det er også rigtig nok.. synes bare det er uoverskueligt lige nu.. og bare ventetiden til vi kan komme til at snakke med en læge er meget fjern lige nu smiley


  • #11   7. jul 2010 Jeg kender et par som har samme problem som jer og de fik for nogle år siden hivet sæd ud af manden og har i dag to drenge:0) ( det var før der blev en regl om at man kun kan kan få hjælp til et barn)

    Er sikker på det nok skal lykkes for jer!:0)


  • #12   7. jul 2010 Maiken.. det er jo en dejlig historie at høre.. smiley Håber vi er lige så heldige.. :-S

  • #13   7. jul 2010 Øv det er godt nok en træls besked.....Kan virkelig godt forstå at I lige nu er slået helt ud, det er da også bare noget møg.....

    Men I må ikke opgive håbet om at blive forældre.....det skal nok blive jeres tur. smiley

    Men lige nu skal I nok lige slikke jeres sår, og finde tilbage til modet.

    Sender tanker...


  • #14   7. jul 2010 Åh kære Lizette, det var da virkelig ikke lige det vi ønskede for jer!
    Har gået og ventet på svaret skulle komme lige som jer selv... I har jo været igennem nogle trælse sæd prøver osv hvor det hele har været så rodet...
    Øv øv øv og så kommer der sådan et svar.
    Forstår godt i begge er helt nede i kulkælderen.
    Når i kommer over chokket må i sætte jer og snakke om hvilke muligheder der så er for jer, sammen med fagfolk. Selvf. er der muligheder for I kan få jeres ønskebarn om det så bliver med donorsæd.
    Barnet vil til hver en tid være jeres begge alligevel!
    En masse tanker til dig her fra mig...


  • #15   7. jul 2010 åårrhr søde skat, I er altid velkommen til at ringe til mig eller skrive, jeg har godt nok ikk prøvet det men vil gerne ligge en skulder til rådighed. stort kram til jer begge og hils mange gange fra lille mig

  • zzzz .
    zzzz . Tilmeldt:
    jan 2009

    Følger: 1 Emner: 16 Svar: 323
    #16   7. jul 2010 Åh, det var ikke en rar besked at få.. Håber det bedste for jer, og at I på den ene eller anden måde vil komme til at få guldklumper smiley

  • #17   7. jul 2010 Hvor er i alle sammen søde.. er mega ked stadigvæk.. men som jeg sagde til manden tidligere på aftenen er vi nød til at se dette som et bump på vores vej og vende det til noget positivt.. Vi kan måske vælge mellem flere behandlinger og måske det alligevel lykkes for os at blive hurtigt gravide.. tænk hvis der højest går et par måneder.. Hvis vi ikke havde fået lavet testen så havde vi jo stadig kæmpet blindt og så havde vi måske stadig kæmpet om et år.. Håber virkelig det hele kan nå at vende og mandens sæd kan forandre sig eller vi kan prøve det der ICSI behandling.. Det lyder godt selvom ikke alle har lige positivt at sige om det..

  • #19   7. jul 2010 Tak Camilla.. Håber vi virkelig også..

  • #20   8. jul 2010 Men var der slet ingen levende eller var der hverken levende eller døde sædceller i? Stor forskel.....

    Har I snakket med dem om at gentage prøven om nogle mdr?

    Hvis det nu viser sig at der slet ikke er noget at gøre med hans sæd er det selvf. rigtig rigtig træls. Men når i er kommet jer over det, så ved i hvordan I står og så er det op på hesten og videre igen til en form for beh. der kan give jer en dejlig baby. Og trøst jer med du er ok, det er trods alt dig der skal kunne modtage og "opbevare" barnet.

    Miraklernes tid er ikke forbi, fat mod!


  • #21   8. jul 2010 Der stod 0 - 0 på testen i begge de felter hvor man ser om der er noget levende.. så det er helt dødt.. de skrev at patienten er steril nederst i brevet... Manden skal snakke med lægerne idag så må vi se om de råder til en prøve til.. det håber jeg lidt da vi jo er i gang med at ændre livsstil..

    Jeg ved faktisk ikke om jeg "fejler" noget i den forstand.. men håber det da ikke.. får min mens og ÆL som jeg skal, så ikke noget synligt, men er aldrig blevet tjekket i bund smiley så håber at jeg ikke fejler noget..

    Dejligt du er så positiv.. smiley


  • #22   8. jul 2010 Ok, tænkte bare der er forskel på at have 0 levende ( der evt findes nogen døde= at han da alligevel producerer nogen) og så det SLET ikke at have nogen overhovedet.

    Men han får nok en god snak med lægen i dag...mon ikke han henviser jer til klinik med det samme? Du må lige opdatere os :o)


  • #23   8. jul 2010 Mener han fik at vide sidst at alt var dødt.. og så står der 0 begge steder på testsvaret..
    Håber også vi blir lidt klogere af snakken idag.. smiley


Kommentér på:
Så kom svaret på prøven..

Annonce